Ok

Zwierzęta w samolocie: Jak podróżować ze zwierzętami domowymi

środa, 5 lutego 2025

Zwierzęta w samolocie: Jak podróżować ze zwierzętami domowymi

Podróżowanie ze zwierzętami może wydawać się nie lada wyzwaniem, jednak z dobrym  przygotowaniem taka podróż pójdzie jak z płatka. Wiedząc z wyprzedzeniem jak przygotować się do podróży, czego wymagają linie lotnicze oraz na co zwrócić szczególną uwagę, unikniesz niepotrzebnego stresu. 

Dlatego, jeśli jesteś dumnym właścicielem zwierzaka i planujesz wkrótce polecieć ze swoim pupilem, czytaj dalej!

Dokumenty do przygotowania przed podróżą z zwierzętami:

  • Paszport dla zwierzęcia domowego
  • Aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez weterynarza
  • Świadectwo szczepienia: potwierdza, że Twoje zwierzę nie ma wścieklizny
  • Ubezpieczenie podróżne dla zwierząt: pokrywa koszty opieki medycznej, której zwierzę może potrzebować podczas podróży. Nie jest to obowiązkowe, ale może być dobrą opcją, jeśli Twój pupil jest nerwowy lub ma problemy zdrowotne.

Ile kosztuje paszport dla zwierzęcia i jak go uzyskać?

how much does a pet passport cost

Paszport dla zwierzęcia jest wymagany tylko wtedy, gdy podróżujesz z psem, kotem lub fretką. W zależności od destynacji, rodzaj wymaganego paszportu może się jednak różnić – podróż w obrębie Unii Europejskiej wymaga europejskiego paszportu zwierzęcia. W Polsce, wydanie dokumentu tożsamości dla zwierzęcia kosztuje aktualnie 100 złotych, jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach (np. wymaganych dodatkowych szczepień) mogą do tej ceny dojść dodatkowe opłaty.

Czy istnieje limit wagi dla zwierząt w samolocie?

Zazwyczaj małe zwierzęta ważące do 5 kg mogą podróżować w kabinie obok pasażera. U niektórych przewoźników, limit ten może wynosić nawet 8 kg. Jeśli zwierzę waży więcej niż dozwolona waga, będzie musiało podróżować w luku bagażowym. Należy pamiętać, że przepisy dotyczące wagi zwierząt oraz wielkości transporterów dla zwierząt mogą się różnić w zależności od linii lotniczych, zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym, dlatego przed podróżą należy dokładnie zapoznać się z regulaminami konkretnej linii lotniczej!

Jak zwierzęta jedzą i korzystają z toalety w samolocie?

Zaleca się, aby przed lotem dać swojemu zwierzęciu mały posiłek na kilka godzin przed wylotem. Ponieważ ważne jest, aby zwierzę pozostało nawodnione podczas lotu, należy również zamontować dużą miseczkę na wodę wewnątrz transportera. W przypadku długich lotów, torby z jedzeniem pupila powinny być umieszczone na górze transportera. Na wypadek, gdyby zwierzę musiało skorzystać z toalety, upewnij się, że w transporterze znajduje się chłonna mata lub podkładka dla szczeniąt.

Czy przewóz zwierząt w luku bagażowym jest bezpieczne?

Wielu właścicieli zwierząt chce zabrać swoje pupile ze sobą do kabiny, obawiając się o ich bezpieczeństwo w luku bagażowym. Taka forma przewozu zwierzęcia może wydawać się przerażająca, jednak aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu pupilowi, linie lotnicze podejmują liczne środki ostrożności. Po pierwsze, luk bagażowy jest klimatyzowany, aby zwierzakom nie było zbyt gorąco lub zimno. Ważne jest, aby utrzymać optymalną temperaturę, aby zapobiec hipotermii lub hipertermii. Niektóre linie lotnicze, takie jak Delta Cargo, American Airlines, ograniczają transport zwierząt w luku podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Ponadto, luk bagażowy że ma takie samo ciśnienie powietrza jak kabina pasażerska. Zapobiega to rozszerzaniu lub kurczeniu się bagażu. Dodatkowo, transporter zwierzęcia w bagażniku jest mocno przymocowany oraz zabezpieczony siatkami i pasami, co zapewnia, że pozostaje w jednym miejscu podczas turbulencji.

Jak przygotować zwierzę do lotu w luku bagażowym?

how to prepare my dog for a flight in the cargo area

Mimo zapewnienia optymalnego środowiska, możliwe jest, że podróżując w luku bagażowym zwierzę będzie przeżywać duży stres. Dzieje się tak, ponieważ luk jest głośnym, ciemnym i zatłoczonym otoczeniem, nieznanym wcześniej dla zwierząt. Aby zapobiec stresowi podczas lotu, najlepiej skonsultować się z weterynarzem na temat planów podróży i stanu zdrowia Twojego zwierzęcia. Pomocne będzie także przyzwyczajenie zwierzęcia do długiego czasu spędzanego w ciemnym transporterze. Celem jest stworzenie jak najbardziej zbliżonego środowiska do rzeczywistego luku, aby zwierzę mogło się do niego przyzwyczaić przed lotem. 

Czy jest różnica, czy podróżuję z psem, czy kotem?

Nie, przepisy nie różnią się w zależności od tego, czy podróżujesz z psem, czy kotem, ale zależą od wielkości i wagi zwierzęcia.

Jakie rasy psów nie są dozwolone na pokładzie samolotu?

Niestety, nie każda rasa psa może podróżować samolotem. Niektóre linie lotnicze zabraniają podróży dużych psów oraz psów ras takich jak Doberman, Alaskan Malamute, Bernese Mountain Dog i Bullmastiff w kabinie. Istnieje wyjątek, jeśli pies jest psem asystującym. Z kolei koty i psy o brachycefalicznych rasach, mające krótkie nosy, takie jak persy i buldogi francuskie, zazwyczaj nie są dopuszczone do lotu w bagażniku z powodu możliwych problemów z oddychaniem.

Co zrobić, jeśli mój lot jest opóźniony lub odwołany?

Czy Twój lot z pupilem został opóźniony o co najmniej 3 godziny lub odwołany mniej niż 14 dni przed planowanym wylotem? Zgodnie z regulacją EU261 możesz mieć prawo do odszkodowania w wysokości do 600 euro (około 2.500 złotych) na pasażera. Sprawdź swój lot za pomocą naszego Kalkulatora Odszkodowań i złóż wniosek!

Podsumowanie:

  • Przygotuj paszport dla zwierzęcia u lokalnego weterynarza (oraz ubezpieczenie podróżne dla zwierząt, jeśli to konieczne!)
  • Przyzwyczaj zwierzę do długich godzin w transporterze.
  • Najważniejsze: sprawdź regulacje dotyczące zwierząt u konkretnej linii lotniczej, z którą podróżujesz!

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak podróżować ze swoim zwierzakiem  i życzymy Ci oraz Twojemu pupilowi bezpiecznej podróży!

Chcesz poznać więcej ciekawych porad i wskazówek dotyczących podróży? Przeczytaj resztę naszych blogów! 

Czy podobała Ci się ta treść?

Dziękuję, to poprawiło mi dzień!

Terapia jest droga - pomóż nam się doskonalić!

Przyjęte do wiadomości, dziękuję!