Najlepsze miejsca w samolocie
piątek, 8 listopada 2024
Wybór miejsca podczas lotu wydaje się mało ważny, ale w rzeczywistości może zadecydować o tym, czy podróż będzie udana, czy nie. Wszyscy wiemy, które miejsca są przez wszystkich najmniej lubiane – te środkowe. Ale które miejsca w samolocie w klasie ekonomicznej są najlepsze? Niezależnie od tego, czy twoim priorytetem jest przestrzeń na nogi, łatwe wyjście z samolotu czy bliski dostęp do toalety, na każdy z nich mamy odpowiedź!
Które miejsca w samolocie są najlepsze?
To, które miejsce w samolocie uważa się za najlepsze, zależy oczywiście od własnych preferencji. Jednak patrząc na siedzenia w zależności od tego co oferują, niektóre z nich są obiektywnie lepsze od innych. Cenisz sobie więcej miejsca na nogi i dodatkową przestrzeń? Czy może chcesz przespać cały lot bez rozproszeń? A może zależy ci tylko na tym, żeby dostać jedzenie przed innymi? Bez względu na twoje preferencje, znajdziesz tu miejsce dla siebie!
Najlepsze miejsca w samolocie pod względem przestrzeni na nogi
Jeśli podczas lotu chcesz mieć możliwość rozprostowania nóg i nie być zmuszony/a siedzieć w tej samej pozycji przez kilka godzin, miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi są dla ciebie. Które siedzenia mają więc największą przestrzeń na nogi w samolocie? Istnieją dwa rodzaje miejsc z dodatkową przestrzenią na nogi: miejsca przy przegrodach i miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych.
- Miejsca przy przegrodach oddzielających różne obszary samolotu: mają one więcej miejsca na nogi, a przed nimi nie ma kolejnych foteli – oznacza to, że nikt przed tobą nie siedzi, więc szanse na to, że fotel przed tobą zostanie rozłożony, zmniejszając i tak już ograniczoną przestrzeń, są zerowe!
Miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych: w zależności od wielkości samolotu, ich liczba może się różnić, ale każdy samolot musi mieć chociaż jeden taki rząd. Miejsca te zapewniają więcej przestrzeni między twoim fotelem a fotelem przed Tobą – a w niektórych przypadkach w ogóle nie ma przed tobą fotela.
PAMIĘTAJ jednak, że aby móc siedzieć w rzędzie przy wyjściu awaryjnym, musisz mieć ukończone 16 lat (czasami 15, w zależności od linii lotniczej) i być w stanie pomóc załodze w przypadku ewakuacji. Oznacza to, że zajmując takie miejsce, musisz posługiwać się jednym z języków używanych podczas tego lotu i być w pełni sprawny/a fizycznie oraz psychicznie.
Miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi mają jednak jedno małe utrudnienie. Jeśli siedzisz w rzędzie przy wyjściu awaryjnym lub ścianie, na czas startu i lądowania twój bagaż podręczny musi zostać umieszczony w schowku nad głową. Co więcej, siedzenia z dodatkową przestrzenią na nogi zwykle wymagają dodatkowej opłaty.
Poniżej znajdziesz opłaty niektórych popularnych linii lotniczych:
- LOT: miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi – podlegają licytacji lub od około 12 euro
- Ryanair: miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi – od 11 do 33 euro
- Easyjet: miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi – od 7.99 euro
- TUI: miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi – od 10 euro
Czasem jednak, jeśli tuż przed rozpoczęciem boardingu miejsca przy wyjściach awaryjnych w samolocie nie są zarezerwowane, personel przy twoim wyjściu (Gate) może szukać pasażera, który zgłosi się do siedzenia w takim rzędzie. I to bez opłaty! Ze względów bezpieczeństwa, miejsca w rzędach awaryjnych nie mogą być puste.
Najlepsze miejsca dla wiercipięt
Jeśli bardziej niż dodatkowe miejsce na nogi cenisz sobie możliwość swobodnego wstawania z fotela bez konieczności przeciskania się obok śpiącego współpasażera — wszyscy wszyscy znamy ten ból — wybierz miejsce przy korytarzu! Co prawda, siedzenie od korytarza wiąże się z tym, że obok ciebie stale ktoś przechodzi, ale w ten sposób możesz swobodnie wstawać i mieć łatwy dostęp do swoich rzeczy.
Z kolei jeśli jesteś jedną z osób, które po lądowaniu wstają jak tylko zgaśnie sygnalizacja zapięcia pasów, pewnie bardzo zależy ci na szybkim opuszczeniu samolotu. W takim razie miejsca w przednim lub tylnym rzędzie są właśnie dla ciebie! Siedzenie na końcach samolotu pozwala na opuszczenie go przed resztą pasażerów. Pamiętaj jednak, że niektóre samoloty pozwalają tylko na wyjście przez przednie drzwi, o czym nie zawsze możesz wiedzieć z wyprzedzeniem, dlatego przednie rzędy są zwykle lepszym rozwiązaniem!
Podobna zasada dotyczy osób ze słabym pęcherzem. Toalety znajdują się zwykle na końcach sektorów siedzeń, więc jeśli chcesz mieć do nich szybki dostęp, wybierz miejsca, które znajdują się na początku lub na końcu sekcji! Pamiętaj też jednak, że siedząc w pobliżu toalety, osoby czekające w kolejce mogą tworzyć tłum nad twoim siedzeniem. Ale tak usytuowane siedzenia mają jeszcze jedną zaletę. Serwis z jedzeniem i napojami rozpoczyna się zwykle od tych rzędów, więc jeśli chcesz otrzymać jedzenie w pierwszej kolejności, co często oznacza również większy wybór, rozważ wybór tych miejsc!
Najlepsze miejsca w samolocie zapewniające spokój i ładne widoki
Jeśli łatwo się rozpraszasz i denerwujesz, a ludzie mijający cię na korytarzu lub proszący cię o wstanie są twoim największym koszmarem, miejsce przy oknie jest dla ciebie. Siedząc na takim miejscu możesz po prostu zaszyć się w swoim małym kącie i przebyć lot bez rozproszeń. Ponadto, jeśli szukasz najlepszego miejsca w samolocie do spania, siedzenia przy oknie dają ci to, czego nie dają żadne inne - ścianę, o którą możesz się oprzeć. W samolocie to największy skarb!
Miejsca przy oknie to najlepsze rozwiązanie także dla tych którzy chcą podziwiać widoki za oknem i pstrykać setki zdjęć nieba (nie oceniamy!). Podczas rezerwacji miejsc upewnij się jednak, że wybierasz rząd, który jest wystarczająco daleko od skrzydła, aby nie mieć zasłoniętego widoku! Każdy samolot ma inny układ, więc upewnij się, że wybrane przez ciebie miejsce nie znajduje się na skrzydle.
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot
Czy wiesz, że zgodnie z przepisami UE i Wielkiej Brytanii, jeśli Twój lot był opóźniony o co najmniej 3 godziny lub odwołany w ciągu ostatnich 14 dni przed planowanym wylotem, możesz ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 600 euro (ok. 2,500 złotych) na pasażera? Jeśli zdarzyła ci się taka sytuacja, a winę za zakłócenie twojego lotu ponosi linia lotnicza, czyli nie jest ono spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, takimi jak zła pogoda, może należeć ci się odszkodowanie!
Sprawdź czy przysługuje ci odszkodowanie - i jeśli tak, złóż o nie wniosek - z pomocą naszego Kalkulatora Odszkodowań!
Podobał ci się ten artykuł? Sprawdź nasze inne publikacje:
Czy podobała Ci się ta treść?
Dziękuję, to poprawiło mi dzień!
Terapia jest droga - pomóż nam się doskonalić!
Przyjęte do wiadomości, dziękuję!