5 zaskakujących ciekawostek o samolotach
środa, 30 października 2024
Czy zdarzyło ci się kiedyś być na pokładzie i nagle zdać sobie sprawę, że tak naprawdę nie wiesz nic o samolocie, w którym się znajdujesz? Na przykład jak wysoko lata? Albo jak szybko? Albo ile samolot waży? Zbadaliśmy ten temat i mamy dla ciebie odpowiedzi!
Jak wysoko leci samolot?
Samoloty pasażerskie latają zwykle na wysokości od 9,14 km do 12,8 km nad ziemią. O takiej wysokości przelotowej decyduje kilka czynników. Po pierwsze, wraz ze wzrostem wysokości nad ziemią, spada gęstość powietrza. A gdy powietrze jest rzadsze, stawia ono mniejszy opór, co pozwala samolotom latać szybciej i bardziej oszczędnie - samolot potrzebuje mniej paliwa, aby osiągnąć określoną prędkość, niż gdyby powietrze było gęstsze.
Taka wysokość pomaga również uniknąć większości problematycznych warunków pogodowych i ograniczyć turbulencje podczas lotu - większość warunków atmosferycznych, które mogą znacząco wpłynąć na lot, występuje raczej na niższych wysokościach. Jednakże samoloty nie mogą też latać zbyt wysoko! Jeśli powietrze stanie się zbyt rzadkie, silniki i skrzydła mogą nie być w stanie wytworzyć wystarczającej siły nośnej - czyli siły, która utrzymuje samolot w powietrzu.
Dlaczego wysokość przelotowa różni się w zależności od lotu?
Wysokość lotu zależy od rodzaju samolotu, warunków pogodowych i kierunku lotu. Wysokość przelotowa jest zazwyczaj ustalana przed lotem na podstawie rozmiaru i masy samolotu, aktualnych warunków atmosferycznych na różnych wysokościach oraz wiatrów. Pod uwagę brany jest również kierunek, w którym leci samolot. Nie oznacza to jednak, że wybrana wysokość nie może ulec zmianie - piloci komunikują się ze sobą i dostosowują ją na podstawie najbliższego otoczenia.
Jak długo trwa osiągnięcie wysokości przelotowej?
Osiągnięcie wysokości przelotowej przez samolot pasażerski zajmuje zazwyczaj od 10 do 20 minut. Podczas niektórych lotów, pilot może wygłosić komunikat, w którym potwierdza wspięcie się na daną wysokość. Czasami jednak ogłoszenie to pojawia się na krótko przed przygotowaniem do lądowania. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał poznać wysokość swojego lotu, zwracaj szczególną uwagę na komunikaty pilota!
Z jaką prędkością leci samolot?
W większości przypadków, prędkość samolotów pasażerskich wynosi od 770 km/h do 930 km/h. Prędkość ta może się jednak różnić w zależności od wiatru, warunków pogodowych, masy samolotu, a także od etapu lotu. Podczas startu i lądowania prędkość jest niższa - od około 240 km/h do 290 km/h.
Ciekawostka! W aeronautyce prędkość jest również określana w innych wymiarach niż najpopularniejsze dla nas kilometry lub mile na godzinę. Używana jest do tego tak zwana liczba Macha - określa ona stosunek prędkości danego obiektu do prędkości dźwięku. Za prędkość dźwięku uznaje się Mach 1, zatem średnia prędkość samolotu pasażerskiego wynosząca 920 km/h to Mach 0,74.
Najszybszy samolot świata
Obecnie najszybszym samolotem pasażerskim jest Boeing 747-8. W swoim szczycie może on osiągnąć prędkość aż 1050 km/h, wynosząc Mach 0,855. Chociaż model ten nie jest już produkowany - ostatni taki samolot został dostarczony na początku 2023 roku - linie lotnicze takie jak Lufthansa i Korean Air wciąż korzystają z niego korzystają.
Prędkość Boeinga 747-8 brzmi całkiem imponująco, prawda? Ale to nie jest wcale najszybszy samolot pasażerski w historii - tak naprawdę jest nim Concorde. Był to naddźwiękowy samolot pasażerski, który powstał w wyniku współpracy Wielkiej Brytanii i Francji, ale został wycofany w 2003 roku. Samolot był w stanie osiągnąć prędkość aż 2 172 km/h, osiągając więc Mach 2.04 (czyli dwukrotność prędkości dźwięku!). Z taką prędkością samolot był w stanie przelecieć z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż 3 godziny! Samolot był wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją prędkość, ale także ze względu na to, kogo przewoził na swoim pokładzie - wśród pasażerów Concorde'a znalazło się kilka znanych imion, między innymi królowa Elżbieta II, Margaret Thatcher i papież Jan Paweł II.
Największy samolot świata
Największym samolotem pasażerskim na świecie jest obecnie Airbus A380-800 - dwupokładowy samolot o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 80 m i maksymalnej pojemności 853 pasażerów (lub 525 pasażerów w przypadku miejsc podzielonych na 3 klasy). Obsługiwany jest głównie przez linie lotnicze Emirates, British Airways i Singapore Airlines na lotach długodystansowych. Patrząc na wymiary tego samolotu, myślisz pewnie, że musi on ważyć z tonę – blisko, waży on 285 ton, gdy jest pusty. A jego maksymalna masa do startu wynosi aż 575 ton. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Ile waży więc przeciętny samolot?
Ile waży samolot?
Masa samolotów może być bardzo różna, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych maszyn. Dlatego może ona wahać się od około 40 ton w przypadku mniejszych samolotów, takich jak Airbus A319 (gdy są puste), do ponad 453 ton w przypadku większych samolotów, takich jak Airbus A380-800 (gdy są pełne pasażerów, bagażu, paliwa itp.).
Jeśli często latasz samolotem, być może niektóre z tych faktów nie były dla ciebie nowością, ale jeśli nie, od teraz masz dobry sposób na rozpoczęcie rozmowy ze współpasażerami. Kolejną ciekawostką, o której nawet często podróżujący pasażerowie mogą nie wiedzieć, jest to, że jeśli twój lot jest opóźniony, odwołany lub odmówiono ci wstępu na pokład, możliwe że możesz ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 600 euro (około 2.500 złotych) i/lub zwrot kosztów biletu!
I tu właśnie wkraczamy my! Skorzystaj z naszego bezpłatnego Kalkulatora Odszkodowań i sprawdź swój lot – i jeśli możesz ubiegać się o odszkodowanie, złóż wniosek, a my zajmiemy się resztą!
Podobał ci się ten artykuł? Sprawdź nasze inne publikacje:
Czy podobała Ci się ta treść?
Dziękuję, to poprawiło mi dzień!
Terapia jest droga - pomóż nam się doskonalić!
Przyjęte do wiadomości, dziękuję!